Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : LSM55WD-18K/30K-16FT-24V-HR95
BRAND : Core Lighting
Category : LED Commercial Lighting
Request A Quote
View full details
Core Lighting LSM55WD-18K/30K-16FT-24V-HR95
LSM55WD-18K/30K-16FT-24V-HR95 Product Description
LSM55WD is a new Warm~Dim LED strip with smart chip technology. Using a standard wall box Dimmer, LED light source automatically shifts color temperature from 3000K down to 1800K as it is being dimmed imitating traditional incandescent lighting. LSM-55WD provides Warm-Dim technology at a fraction of the price without the need for any special lighting control system. Its intelligent circuit puts the LSM-55WD at the forefront of lighting innovations geared towards functionality and energy efficiency. 5.5W LED strip delivers up to 348 lumens/foot at 3000K.
Specifications:
Manufacturer: Core Lighting
INPUT VOLTAGE 24V DC
POWER CONSUMPTION 5.5W per Ft.
BEAM ANGLE 120°
CRI90+
DIMMING/ CONTROL MLV, ELV, 0-10 and TRIAC
FIELD CUTTABLE Every 2.4 in
IP RATING IP45 dry location (Indoor)
LUMEN MAINTENANCE 50,000 Hrs.
OPERATING TEMPERATURE -40°F (-40°C) ~ 140°F (60°C)
BINNING 1.5 Step Macadam Elipse
CERTIFICATIONS UL Listed, TITLE 24 JA8, RoHS
DIMENSIONS 0.47” x 0.04” (11.9mm x 1.2mm) (WxH)