Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : LNHV40-F-HB-27K-PF-120V
BRAND : Core Lighting
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Core Lighting LNHV40-F-HB-27K-PF-120V
LNHV40-F-HB-27K-PF-120V Product Description
LNHV40 is a 120V, high-performance, flexible LED fixture, designed as a neon replacement without the need for an external power supply. Suitable for indoor and outdoor applications, the LNHV40 easily bends around contours and tight curves without being damaged.
Specifications:
Manufacturer: Core Lighting
SKU: LNHV40-F-HB-27K-PF-120V
POWER CONSUMPTION 4W per foot
CRI 95+
COLOR TEMPERATURE 27K
DIMMING ELV/ TRIAC
MAXIMUM RUN LENGTH 164Ft
CUTTABLE Every 4 in.
OPERATING VOLTAGE 120V
STORAGE TEMPERATURE -20 ~ 60°C (-4 ~ 140°F)
OPERATING TEMPERATURE -20 ~ 42°C (-4 ~ 107°F)
BEAM ANGLE 120°
BENDING DIAMETER 6.9”