Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : PS14-E26-WH
Category : LED Trims And Bulbs
Request A Quote
View full details
American Lighting PS14-E26-WH
PS14-E26-WH Product Description
A variety of LED S14 lamps offer a direct replacement for 11W incandescent bulbs, saving up to 87% in energy costs. The classic decorative bulb shape features a corrosion-resistant nickel base and provides up to 60 lumens of long-lasting, energy-efficient LED light.
Specifications:
Brand: American Lighting
SKU: PS14-E26-WH
UPC: 714176571799
Input Voltage: 120V AC
Lens Details: Glass
Wattage: 1.4 W
CCT: 5500K
CRI: 80+
Lumens: 48
Optics (Degree): 360 degrees
Rated Life: 25,000 Hours
Temperature Range: <120°C
Dimming: CL / TRIAC 10 - 100%
Finish: Clear
Style: Transparent
Quantity: 1
Weight: 3.10 lbs
Width: 1.75 Inch
Length: 3.31 Inch
Safety Rating: cULus Listed
IP Rating: IP65
Location Rating: Wet
Indoor: Yes
Outdoor: Yes
RoHS Compliant: Yes
Features:
SMD LED powered by on-board driver for
120V AC use in medium base (E26) sockets