American Lighting ATOM-120V-36-BK Atom 36" Power Strip, 4 Receptacles, 2 USB-A/C, Voltage 120V, Black Finish
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : ATOM-120V-36-BK
Category : Electrical
Request A Quote
View full details
American Lighting ATOM-120V-36-BK
ATOM-120V-36-BK Product Description
The Atom Power Strip is an easy-to-install, with built-in 20A tamper resistant power receptacles and both USB-A & USB-C Ports. With a quick-access door to the wiring compartment and convenient push-in wire connectors, the Atom power strip removes the visual clutter of inwall receptacles while providing a clean look.
Specifications:
Brand: American Lighting
Under Cabinet Type: Line Voltage
Manufacturer Part Number: ATOM-120V-36-BK
UPC: 714176042022
Input Voltage: 120V
Color: Black
Special Features: USB Charging
Length: 35.94"
Width: 1.81"
Height: 1.65"