Alloy LED AL-01-90-2409 PrimaPanel 18.9" x 9.45" Flexible LED Sheet - CCT 6500K - 16.6W / FT - 1309 Lumens / FT - 24V
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : AL-01-90-2409
BRAND : Alloy LED
Category : LED Commercial Lighting
Request A Quote
View full details
Alloy LED AL-01-90-2409
AL-01-90-2409 Product Description
The Alloy LED AL-01-90-2409 PrimaPanel is a flexible, water-resistant LED sheet with an IP64 nano-coating, designed for backlighting applications. It delivers 16.6W/ft and 1309 lumens/ft at 6500K, providing smooth, even light without hotspots. The panel is easily customizable, cuttable vertically, horizontally, or at 45°, and installs quickly with 3M™ adhesive or screws. Its high CRI of 95+ ensures superior color rendering.
Specifications:
Manufacturer: Alloy LED
Manufacturer Part Number: AL-01-90-2409
Color Temperature: 6500K
Power Consumption per Sheet: 16.6 Watts
Current per Sheet: 691 mA
Input Voltage: 24V DC
Diodes per Sheet: 200
Diode Spacing: 0.94 inches
Sheet Height: 0.07 inches
Beam Angle: 120°
Minimum Cutting Size: 0.94 x 0.94 in. (Horizontal/Vertical) 0.67 x 0.67 in. (Diagonal)
Dimmable: Yes
Diode Type: 2835 SMD
Mounting: Screws, nails and 3M™ VHB™
Adhesive: Backing
Operating Temperature: -13° F to 140° F
Ambient Temperature: -13° F to 158° F
Environment: Indoor, Outdoor (IP64)
Sheet Dimensions: (LxWxH) 18.9 x 9.45 x 0.07 in.