Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : RSKP30L30D1BK
BRAND : AFX Lighting
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
AFX Lighting RSKP30L30D1BK
RSKP30L30D1BK Product Description
Specifications:
Brand: AFX Lighting
Part RSKP30L30D1BK
Fixture Material : Steel
Diffuser Finish : White
Diffuser Material : Acrylic
Light Source : Integrated LED
Bulb Included : Integrated
Fixture Max Wattage : 36
LED Module Wattage : 12
Voltage : 120V
Delivered Lumens : 2825
Color Temperature : 3000K
CRI : 90
Lumens Per LED : 940
Dimmable : TRIAC/ELV
Incandescent Equivalent : 3x60
LED Module Quantity : 3
Diameter : 30 inch
Height : 6.75 inch
Cord Length : 108 inch
Weight : 2.3
Features:
  • Starburst style design
  • 60% Steel 40% Acrylic
  • Hardwired
  • Shade Length: 29"
  • Shade Diameter: 0.75"
  • Canopy Diameter: 4.75"
  • Canopy Thickness / Height: 1.625"
  • Stem: (1) 9', (1) 12', (1) 15'
  • LED Module Quantity: 12
  • LED Module Wattage: 3W
  • LED Full Fixture Wattage: 36W