AFX Lighting LAKF16LAJUDGD Lake 16 Inch CCT LED Drum Flush Mount In Gold With White Acrylic Diffuser
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : LAKF16LAJUDGD
BRAND : AFX Lighting
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
AFX Lighting LAKF16LAJUDGD
LAKF16LAJUDGD Product Description
AFX Lighting's 16-in 30W Lake flush mount fixture has a white acrylic diffuser with gold decorative design. It offers 5 selectable color temperatures.
Specifications:
Brand: AFX Lighting
Part LAKF16LAJUDGD
Product Style : Transitional
Fixture Material : Steel
Shade Material : Steel
Shade Shape : Drum
Diffuser Finish : White
Diffuser Material : Acrylic
Diffuser Shape : Drum
Light Source : Integrated LED
Bulb Included : Integrated
LED Module Quantity : 1
LED Module Wattage : 30
Fixture Max Wattage : 30
Voltage : 120-277V
Source Lumens : 2400
Color Temperature : 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K
CRI : 90
Lumens Per LED : 2400
Dimmable : 0-10V (120-277V) & TRIAC/ELV (120V)
Incandescent Equivalent : 180
Diameter : 16 inch
Height : 4 inch
Features:
  • 16-in.
  • Gold Finish.
  • 30W; 2400 Lumens.
  • 120V-277V; 90 CRI.