ABBA Lighting BA15D-3.5W 5K LED Bulb, 400 Lumens 5000K Color Temperature
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : BA15D-3.5W 5K
Category : LED Trims And Bulbs
Request A Quote
View full details
ABBA Lighting BA15D-3.5W 5K
BA15D-3.5W 5K Product Description
BA15D Bayonet LED light bulbs are an energy-efficient upgrade for your chandeliers, wall lights, and lamp fixtures. These 12V retrofit lamps provide the same light output as a 12V, 40W incandescent (400lm), making them an ideal replacement for 12V BA15D base lamps. With a heat-resistant body, flicker-free performance, and easy installation, these bulbs offer durability and convenience. Replacing a 20W halogen bulb with a 3.5W LED can reduce energy consumption by over 85%, helping lower your electricity bills. Available in 3000K Warm White and 5000K Cool White, these bulbs deliver a natural and pleasant lighting effect.
Specifications:
Manufacturer: ABBA Lighting
SKU: BA15D-3.5W 5K
Body: Hard Plastic
Power: 3.5W LED AC/DC 12V
Color Temperature: 5000K Cool White
Lumens: 400 LM
AC Dimmable: No
DC Dimmable: Yes
Life Span: .30,000 Hrs.
Beam Angle: 360 Degrees
CRI:≥80
Waterproof Rating: IP65
About ABBA LIGHTING USA:
ABBA Lighting USA is a specialized retailer of 12V LED Lighting. We make every effort to provide superior products at highly competitive prices. Here at ABBA Lighting USA, we never settle for the short term. We test and modify each product to ensure it is the best of its quality. Your satisfaction is our ultimate goal. We do our best to keep happier, loyal customers. We have done that for so many years, and we’ll continue to do so.